Płytki gipsowo-kartonowe wykonane z drewna lub metalu

Ściany z płyt kartonowo-gipsowych znajdują się dziś w standardzie wyposażenia technicznego wnętrz. W rzemiośle ramy od dawna były używane tylko z profili metalowych. Drewno jest rzadko używane. Jednak, ponieważ majsterkowicze często znają drewno i dysponują niezbędnymi narzędziami, szybko powstaje pytanie, czy stoisko powinno być wykonane z drewna lub metalu. Oto odpowiedzi.

Ani drewno, ani metal nie są koniecznie lepszym wyborem

Chcemy z góry powiedzieć odpowiedź: nie ma prawdziwego i uniwersalnego powodu, aby preferować drewno lub metal jako ramy. Historycznie drewno jest klasycznym materiałem budowlanym dla stadniny.

Drewno i jego specjalne właściwości

Zostało ono w coraz większym stopniu zastąpione przez metalowe profile, które pasują do siebie w systemie modułowym. Istnieją jednak również profile drewniane, które oferowane są jako konstrukcja stojaka zgodnie z zasadą modułową. Dokładnie w tym szczególe leży argument, który mógłby przemawiać przeciwko drewnu w ogóle.

W żadnym przypadku nie należy stosować najlepszego drewna. W każdym razie ważne jest, aby wziąć pod uwagę typowe właściwości drewna:

  • Drewno wchłania wilgoć i ponownie ją uwalnia
  • Drewno rozszerza się termicznie i wypacza

Wykorzystanie drewna jako ramy

Są to w końcu powody, które są przeciwko drewnu jako Stoiska mogły mówić. Jednakże, jeśli używasz odpowiedniego drewna, możesz w dużym stopniu zneutralizować te wady. Dlatego powinieneś używać tylko profili z kwadratowymi drewnianymi profilami palcowymi. Tylko one zapobiegają wypaczaniu się drewna tak, że można wykryć późniejsze pęknięcia w deskach.

Ważnym powodem, dla którego wielu majsterkowiczów używa drewna jest aspekt ekologiczny, ponieważ jest to odnawialny zasób. Cena drewna i profili metalowych nie ma znaczenia, jeśli używasz tylko kwadratowych belek, które są przeznaczone specjalnie do kolców.

Zastosowanie profili metalowych do kołków

Daje nam to już wspomniane zalety profili metalowych. Szczególnie uderzający jest zapis w systematycznej zasadzie modułowej. Profile są idealnie dopasowane i mogą być używane dokładnie.

Wokół metalowej ramy dostępnych jest wiele przydatnych akcesoriów, dzięki czemu ścianki z podwójną ścianą mogą być wdrażane równie łatwo, jak sufity podwieszane, okładziny ścienne lub podłogi wykonane z elementów płyt kartonowo-gipsowych.

Wniosek: często indywidualna decyzja

Ostatecznie jest to indywidualna decyzja, czy wolisz używać drewna, czy metalu. Jeśli chodzi o okres budowy, ani drewno, ani metal nie powinny niczego zabierać, jeśli został zakupiony specjalnie do tego celu.

Wskazówki i wskazówki W dzienniku domowym znajdziesz wiele poradników i instrukcji dotyczących ważnych kroków roboczych i pytań dotyczących płyt kartonowo-gipsowych. Tutaj możesz przeczytać, czy możesz zainstalować płytę gipsowo-kartonową na jastrychu czy powinien.
Udostępnij znajomym

Zostaw swój komentarz